Anoda magnezowa

Co to jest anoda magnezowa?

Temat anody magnezowej jest niestety mało znany a wręcz bagatelizowany przez użytkowników pojemnościowych ogrzewaczy CWU. Gdyby zapytać kogoś co to jest anoda magnezowa lub czy kiedykolwiek dokonywał wymiany tego komponentu odpowiedź prawie zawsze pada: nigdy. Do czego więc to jest i czy należy się tym w ogóle przejmować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, o ile zależy nam na dobrej kondycji naszego ogrzewacza CWU, bo jeśli nie to temat można zakończyć już w tym momencie.

Klienci po zakupie zbiornika podłączają go i o nim zapominają i dopóki daje on ciepłą wodę to jest w porządku. Problem robi się gdy zaczyna cieknąć. Wtedy najczęściej sięgają po kartę gwarancyjną i rozpoczynają proces reklamacyjny u producenta ale spotyka ich niemiła niespodzianka, gdy pada pytanie czy anoda magnezowa była systematycznie wymieniana zapada głucha cisza… A co to jest ta anoda?

Anoda magnezowa to tak naprawdę jedyna broń w nierównej walce naszego zbiornika CWU z korozją. Ma ona postać długiego pręta ze specjalnego stopu, który umieszcza się wewnątrz zbiornika. Jej zasada działania jest bardzo prosta: korozja mając do wyboru trawienie obudowy zbiornika lub anody, która jest bardzo łakomym kąskiem prawie zawsze wybierze tą drugą. Oczywiście korozja obudowy nie zostaje zatrzymana, ale jest w wymierny sposób spowolniona i nasz zbiornik CWU posłuży nam dłużej.

Co więcej, producenci zbiorników wpisują do gwarancji jako obowiązek dla użytkownika, systematyczną wymianę anody (najczęściej co rok). W razie nie udokumentowania tego faktu, gdy dojdzie do problemów ze zbiornikiem – gwarancja jest odrzucana. Trzeba więc ją wymieniać i zachować sobie paragony zakupowe.

Poniższe zdjęcia przedstawia anodę po zaledwie jednym roku użytkowania zbiornika. Widoczne są ogromne wżery korozji – anoda została strawiona.

    

Poniżej inne zdjęcie po wymianie anody, tutaj korozja jest nieco mniejsza. Może to być uzależnione od stopnia twardości wody.

Dla przykładu nowa anoda: