Zawór mieszający czterodrogowy

Zawór mieszający czterodrogowy.

Wprowadzenie.

Zawory mieszające z dnia na dzień stają się bardziej popularne i coraz częściej są wykorzystywane  w instalacjach centralnego ogrzewania. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy jest to konieczne? Czy taki zawór jest niezbędny? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na parę pytań i nieco przybliżyć zasadę działania oraz sens stosowania takiego zaworu.

Do czego służy.

Zawór mieszający to urządzenie służące do regulacji przepływu czynnika grzewczego w układzie centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie pozwala na regulacje temperatury wody zasilającej instalacje, a także tej wracającej do kotła. Nie od dziś wiadomo, że zbyt niska temperatura na kotle w znacznym stopniu przyczynia się do jego szybszego zużycia a w przypadku niektórych producentów nawet utratę gwarancji. Montaż zaworu czterodrogowego pozwala na ustawienie komfortowej dla kotła tempertury, odseparowując jednocześnie obieg instalacji grzewczej a ponad to minimalizuje różnicę temperatury wody wyjściowej względem wody powrotnej. Zabezpiecza to kocioł przed korozją niskotemperaturową, co znacznie przedłuża jego żywotność zapewniając mu optymalne warunki pracy.

Oprócz ochrony kotła, mamy możliwość pełnej regulacji temperatury czynnika zasilającego instalacje grzewczą, co idealnie sprawdza się w okresach przejściowych wiosna/jesień. Regulowanie stopnia otwarcia zaworu możliwe jest ręcznie oraz automatycznie, za pomocą sterownika zaworu mieszającego. Siłownik zaworu można z kolei zintegrować z termostatem pokojowym lub czujnikiem pogodowym co pozwala nam a utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu, a także jej kontrole i zdalną regulację przez laptopa, tablet czy smartfona za pośrednictwem internetu.

Montaż.

Prawidłowy montaż zaworu gwarantuje nie tylko komfort i wygodę ale także oszczędności. Bardzo często zdarza się, że instalacja C.O. służy też do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, co w przypadku wcześniej wspomnianego przejściowego okresu wiosenno- jesiennego niesie ze sobą problem niedogrzanej wody, lub przegrzanego mieszkania. Użytkowników instalacji z zaworem czterodrogowym ten problem nie dotyczy ze względu na fakt możliwości podłączenia podgrzewacza ciepłej wody użytkowej do obiegu kotłowego i uzyskanie wyższej temperatury w podgrzewaczu jak w grzejnikach.

Nie wypada bez komentarza pozostawić także kwestii doboru średnicy takiego mieszacza. Tylko użycie odpowiedniej średnicy pozwala na właściwe wykorzystanie jego funkcji. Zastosowanie zbyt małego przekroju pozbawia nas możliwości regulacji w całej skali. Gdy pojawiają się wątpliwości jaki rozmiar zaworu wybrać, zdecydowanie lepiej jest zakupić nieco przewymiarowany niż zbyt mały.

Do niedawna przeszkodą w stosowaniu zaworu mogła być cena, ale dziś zakup mieszaczy nawet znacznych rozmiarów nie wiąże się z dużym wydatkiem, co w zestawieniu z możliwościami i korzyściami płynącymi z jego zastosowania w pełni uzasadnia zakup.